DÜNYAYI DEVİREN KENTLER

DÜNYAYI DEVİREN KENTLER

Dizi: Eleştiri - Deneme
Türü: Sosyoloji
Yazarlar:
Sayfa: 80 sayfa
ISBN13: 9786055958220


'Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?' Ne yalnızca çok gezen ne de yalnızca çok okuyan bilir. Bilmek için çok gezmenin yanında çok da okumak gerekir. Çünkü gezmek bir uygulamaysa okumak onun kavramıdır. Uygulama, deneme yanılmayla değil de önceki deneme yanılmaların, deneyimlerin sonucu olan kuramla gerçekleşirse daha başarılı olur. Örneğin, bir yeri gezmek sözkonusu olduğunda yalnızca o yere ilişkin yazılanları okumak o yeri tanımayı sağlamaz. Aynı biçimde o yere ilişkin hiçbir şey okumadan o yeri gezmek bakan kör gözlerle dolanmaktır.
Bir kenti gezmekse en zorudur. Çünkü kentler iktisat, kültür, sanat, ... gibi birçok olgunun iç içe geçtiği karmaşık yerlerdir. Bu yüzden bir kenti iyi bilebilmek o kenti farklı olgular açısından birçok sefer gezmeyi gerektirir. Buna koşut olarak o kente ilişkin çok okumayı da.
Elinizde tuttuğunuz kitap, kentleri 'Devrim Tarihi(leri)' açısından tanıtan gezi yazılarından oluşmakta. Bu yönüyle alışagelmiş gezi kitaplarının ötesindedir. Ayrıca kentlere ilişkin simgeleri vermekle yetinmez, şiirsel diliyle devrimci imgeler de yaratmayı amaçlar.
- Mustafa Tabak -
(İlk Söz'den)

Düzenleme : Özden Özütemiz
Resimleyen : Pınar Tabak
Hazırlık : Deniz Saraç
Resimleyen : Mustafa Tabak
Yayımcı : Berrin Taş
Yönetmen: Cengiz GündoğduGörüşler

Required fields are marked *. Your email address will not be published.